Bitno je da pametno izaberemo stvari i efikasno ih spakujemo u ranac.
Spisak potrebnih stvari može se razlikovati od vrste i zahtevnosti staze na koju se ide, kao i od godišnjeg doba. Za planinarsku turu koja uključuje noćenje u šatoru, ovo je spisak stvari koje su nam potrebne:
- šator
- podloga za vreću
- vreća za spavanje
- čeona lampa
- šibice, upaljač, kresivo ili alkohol za paljenje vatre
- metalni pribor za hranu (činija, šolja)
- nož/perorez
- prva pomoć
- rezervni par čarapa
- krema za sunčanje
- hrana, voda
- mapa, kompas
- sredstvo za dezinfekciju ruku
- kese za smeće
- vlažne maramice
- pasta i četkica za zube
- dodatni slojevi odeće
Pa, nije tako strašno, zar ne?
Kako ređati stvari u planinarski ranac
Stvari sam na spisku poređala od glomaznijih ka manjim. Sve ove stvari razvrstamo lepo po podu i polako krenemo sa pakovanjem. Kako treba ređati stvari u ranac, najbolje možemo videti na sledećoj fotografiji. Na njoj su crvenom bojom obeležene teške i robusne stvari, a kako se udaljavamo od crvene i idemo ka zelenoj, stvari su lakše i kompresivnije.
Foto: ospreypacks.com
Lake a glomazne stvari poput vreće za spavanje pakujemo na dno ranca.
Smeštanjem težih stvari uz sama leđa, bliže kukovima, obezbeđujemo sebi izbalansiran teret. Ovime ćemo imati bolji balans tela pri kretanju po kritičnim delovima staze, posebno po strmim nizbrdicama ili uzbrdicama.
Što se vode tiče, neki rančevi imaju poseban „rukav“ ugrađen u sam ranac za tzv. mehove za vodu. Njegovo crevo se provlači kroz posebno napravljen otvor na rancu, tako da ga imamo na dohvat ruke, da ne kažem, usta.
Drugi rančevi imaju džepove sa strane predviđene za smeštanje vode.
Na vrh pakujemo lake i kompresivne stvari, poput dodatnih slojeva odeće, zaštite od kiše (kabanice), hrane koja nije konzervirana pa joj preti rasipanje, curenje ili gnječenje. Logično je da iste obavezno pakujemo u kese.
Stvari koje će nam biti potrebne na stazi, poput kompasa, mape, čeone lampe, prve pomoći ili kabanice, stavljamo na dohvat ruke. Želećemo da znamo gde su u svakom trenutku i da do njih možemo brzo doći. Zato takve stvari pakujemo u spoljašnje pregrade ili na sam vrh ranca.
Sad kad smo spakovali ranac, stavljamo ga na leđa kako bismo ga podesili. Tek na stazi ćemo zapravo postići željenu formu ranca na leđima, ali evo nekoliko saveta pre nego što kročimo na stazu.
Нема коментара
Постави коментар
Budite slobodni da komentarišete, predlažete, pitate i Vaša iskustva podelite samnom.