no
6/Dvorci/slider

Dvorci


Pod sjajem punog meseca - zamak Bran

Ako volite mitove i legende, ili ste u potrazi za njima, ispričaću vam priču o zamku Bran koji je u tesnoj vezi sa slavnim grofom Drakulom.
Šta je to, što mi baš njega čini posebno zanimljivim?
Sam dvorac u mojoj, a verovatno i u svesti svakog turiste predstavlja mračni dom kneza Drakule, izmišljenog heroja čuvenog romana Brama Stokera, ali i jednu od najposećenijih i najuzbudljivijih znamenitosti Rumunije.
Duh minulih stoleća u meni uvek budi i pokreće maštu. Još ako je obavijen velom mistike, mašta dobija posebnu notu. Nižu se slike, slažu i razvija film. Prosto budem ponesena, osetim taj trenutak davnih vremena. Ispunjava me osećaj da ne pripadam sadašnjosti već, da sam "ostala" tamo negde. Još ako se pre dolaska na ovakva mesta detaljnije informišem, film u glavi je jasniji i upečatljiviji. Tako bar na kratko pobegnem od isprogramirane svakodnevnice i dam sebi oduška. Udahnem punim plućima i krenem za grupom kao u nekom polusnu, ne slušajući mnogo reči vodiča. Koračam vođena sopstvenim osećanjima i mislima, budna sanjajući neki davni san...

Pročitaj više:
------------------------------

Dragulj južnih Karpata - dvorac Peleš

Danas ću vam ispričati priču o dragulju Južnih Karpata. Potrudiću se da vam bude zanimljivo i da ne iscrpljuje strpljenje i želju za čitanjem. Naime, reč je o dvorcu Peleš. Smatram, a verujem da ćete se i vi, koji čitate ovu priču složiti sa mnom a ovaj dragulj zaslužuje posebno mesto i da ga treba izdvojiti iz pricče o putovanjima kroz Rumuniju. Kroz ovaj obilazak dvorca, neću biti u mogućnosti da vas provedem i prikazom fotografija unutrašnjosti. I sami već znate da je u većini dvoraca zabranjeno snimanje i fotografisanje, dok u nekima čak nemate ni mogućnost da uplatite dozvolu. Šteta, ali tako je. Moraćete da mi verujete na reč o lepoti i raskoši karpatskog dragulja sve do trenutka dok se i sami ne uverite u istinitost mojih reči.

Da ne dužim više, već je vreme da krenemo u obilazak, ali pre svega, prvo ćemo se upoznati sa mestom na kom je smešten.

Pročitaj više:

------------------------------

Ribarski bastion - Budimpešta

E, a sada smo otišli nekoliko stotina metara dalje do meni najlepšeg dela grada. Moram priznati da bih ovde mogla provesti ne samo celo popodne već i ceo dan tumarajući prelepim uskim kaldrmisanim ulicama u tišini koju su prekidali svojim fantastičnim umećem ulični svirači. Brojni kafei su nas mamili da se opustimo na njihovim lepim terasama, ali... Tako je to kada idete na putovanje u agencijski organizovanom aranžmanu. Ograničeni ste vremenom i rasporedom vodiča.
U ovom delu se nalaze Ribarski bastion, crkva Sv.Matijasa (Matije) i statua kralja Stjepana I na konju, koji je za kralja proglašen 1000.godine.
Ceo ovaj kvart sa brdom Gelert je pod zaštitom UNESCO-a, rekonstruisan je i bićete povučeni utiskom da ste trenutno u srednjem veku, mada taj utisak remeti mnoštvo turista iz zemalja širom sveta.
Ribarski bastion (bedem) je podignut  između 1895. i 1902.godine i ima sedam kula od kojih svaka predstavlja po jednog mađarskog vođu. U srednjem veku je ovde bilo stecište riblje pijace, odakle i potiče ime ovog zdanja koje nikada nije ni služilo za odbranu grada. Više je dekorativnog karaktera a izgrađeno je kao dodatak uz crkvu Sv.Matije. Postalo je jedno od najatraktivnijih mesta u gradu zbog veličanstvenog pogleda koji se odatle pruža.

Ceo putopis iz Budimpešte možete pročitati na linku: Kraljica Dunava - Budimpešta

------------------------------

Palata Parlamenta - Budimpešta

Ja nisam imala prilike da posetim unutrašnjost zgrade Parlamenta jer se ovaj obilazak Budimpešte sveo na produženi vikend koji je bio knapiran već utvrđenim rasporedom koji je odredila agencija. Ovo je samo povod više da se vratim Kraljici Dunava. Čula sam da obilazak unutrašnjosti traje nekih 45 minuta. Palata Parlamenta je jedna od najlepših građevina Budimpešte. Duga je 268 metara, visoka 96 metara (što je za mađare bitan broj jer je 1896.god. Mađarska proslavila 1000 godina postojanja) i u njoj je smeštena 691 prostorija. Unutrašnjost Palate su ukrasili najveći umetnici tog vremena. Neogotski stil krasi spoljašnost i fasadu dok je kupola u neorenesansnom stilu. Svojom veličanstvenom pojavom gleda na Dunav. Budimpešta je prepoznatljiva na svakoj razglednici na kojoj je neizostavna ova velelepna građevina. Krasi je veliki broj tornjeva, kao što sam već napisala najviši je 96 m i simbol je godine, 12 nižih koji predstavljaju mesece u godini i 365 niskih koji simbolizuju dane u godini. Građena je od 1885-1904.god. (zvanično otvorena 1896.). sedište je Vlade Republike Mađarske, mada vlada koristi manji deo zgrade, dok je veći deo otvoren za turističke obilaske. U glavnoj sali je izložena Sveta Kruna koja se nalazi i na grbu Mađarske. Građena je po uzoru na zgradu Parlamenta u Londonu.

Ceo putopis iz Budimpešte možete pročitati na linku: Kraljica Dunava - Budimpešta

------------------------------

Budimski dvorac i Kraljevska palata - Budimpešta

Ispod brda se nalazi lavirint pećina. Tu je i Budimski zamak u kom se nalazi Kraljevska palata građena od XIV-XV veka u gotskom i renesansnom stilu arhitekture. Fasada je u stilu baroka koji je dobila nakon poslednje rekonstrukcije. Do palate vode podzemne stepenice gde se nalazi pult za prodaju karata za žičaru kojom se vrlo brzo stiže do samog ulaza. 
Vožnja žičarom pruža izuzetan panoramski pogled iako vožnja kratko traje. U samoj Kraljevskoj palati se nalaze Nacionalna Biblioteka Szechenyi sa preko pet miliona knjiga, Muzej Istorije Budimpešte, Muzej Savremene istorije, Mađarska Nacionalna Galerija i Kolekcija Ludvig.

Ceo putopis iz Budimpešte možete pročitati na linku: Kraljica Dunava - Budimpešta

------------------------------

Palata Parlamenta - Bukurešt

Palata Parlamenta je impozntna građevina, druga u svetu po veličini posle Pentagona a treća po zapremini iza Cape Canarevala u Americi i Velike Piramide u Egiptu. Danas je jedan od atraktivnijih I reprezentativnijih spomenika Bukurešta.
Visoka je 178 m. ima 12 spratova, 1100 prostorija, 4 podzemna nivoa. Na vrhu se nalazi heliodrom a ispod zgrade bunker protiv nuklearnog napada.
Danas se u njenoj bašti održavaju koncerti klasične muzike, pa je tako postala mesto na kom se spajaju politika i umetnost.
Ulazni hol je dugačak 100 m. Sala Republika je najimpozantnija sa lusterom od kristala koji ima 2800 sijalica i težine je 5 tona. Luster od 2.5 tone se nalazi u Sali za ljudska prava. Unutrašnjost Palate krasi 2800 kristalnih I zlatnih lustera, pozlaćeni svodovi, mozaici sa zlanim listićima, nameštaj od hrastovog I orahovog drveta, mermerni podovi koji su prekriveni predivnim tepisima.
Za turiste je dostupno samo pet posto unutrašnjosti, dok dnevno njenim hodnicima prođe oko 1000 turista. Cena ulaznica je 10 evra, dok se fotografisanje se dodatnoo naplaćuje. Sad zamislite koji je to prihod koji se sliva u budžet.

Ceo putopis iz Bukurešta možete procitati na linku  Pariz istoka - Bukurešt

------------------------------

Kraljevska Palata - Bukurešt

Kraljevska Palata je sagrađena 1815. godine u neoklasičnom stilu i od tada je više puta menjala svoj izgled. Do 1947.god. je bila kraljevska rezidencija Karola II i njegovog sina kralja Mihaila I. U njoj je od 1948.god. smešten Muzej Nacionalne Umetnosti u kome se nalaze tri umetničke galerije. Evropska umetnička galerija, Galerija srednjevekovne umetnosti Rumunije i Galerija moderne umetnosti Rumunije. Sve su izložene na jedan vrlo moderan i atraktivan način.

Ceo putopis iz Bukurešta možete procitati na linku  Pariz istoka - Bukurešt

------------------------------

Нема коментара

Постави коментар

Budite slobodni da komentarišete, predlažete, pitate i Vaša iskustva podelite samnom.

Mesto za vašu reklamu. Ukoliko ste zainteresovani kontaktirajte me na sd.sladjana@gmail.com
Što slučajno, što namerno, uglavnom ničim izazvano, malo putujem, malo pišem, malo i fotografišem. Da iz sećanja ne izbrišem, dođoh na ideju da na blogu ponešto i zapišem :) [Slađana Marić] (https://lh5.googleusercontent.com/-uPBpldK3rCU/AAAAAAAAAAI/AAAAAAAAAAA/OTp4WBJB4_g/s96-c/photo.jpg)